laupäev, 31. detsember 2016

Tervislikud piparkoogid


Nüüd kui kiired jõulud seljataga, jagan ka teiega ühte põnevat ja tervislikku piparkoogi retsepti, mille sain Terevisiooni saatest. See retsept pakkus mulle suurt huvi, kuna olen juba mõnda aega tahtnud teada saada, mida maitsvat on võimalik valmistada tatrajahust. Nendes piparkookides on see jahu üheks komponendiks.


Tatrajahu piparkoogid
75 g roosuhkrut 
250 g roosuhkrut
125 ml vett
0,5 tl soola
125 g kookosõli
0,5 tl riivitud ingverit
0,5 tl kardemoni
1 tl kaneeli
0,5 tl riivitud muskaatpähklit
75 g hapukoort
1 munakollane
620 g tatrajahu
1 tl soodat
0,5 tl sidrunhapet

Sulata suhkur (75g) ja pruunista seda madalal kuumusel õrnalt umbes 7 min, aga väldi kõrvetamist, see võib tekitada kibeda maitse. Seejärel tõsta pott tulelt ja lisa ETTEVAATLIKULT keev vesi. Sega. Siis lisa ülejäänud suhkur ning keeda segu siirupiks. Keera pliit kinni. 
Lisa sool ja maitseained kuumale siirupile. NB! Retseptis toodud maitseainete kogused ei pruugi vastata Sinu maitseelistustele, seega maitske siirupit ja suurendage vajadusel maitseainete koguseid!
Seejärel lisa kookosõli, sulata siirupisse ja sega korralikult. Lase segul jahtuda, lisa hapukoor ja munakollane. Sega sooda ja sidrunhape jahuga, sõelu jahu taignale ja sega ühtlaseks. Pane tainas u 12 tunniks külma seisma.
Enne kui asud taigent rullima, lase taignal veidi toatemperatuuril soojeneda. Küpseta 190 kraadi juures 7-8 min, jälgi et koogid kõrbema ei läheks. 


Maitsestamiseks kasutasin neid komponente                                                                     
Algretseptis oli lisatud nelk, kuid mina asendasin nelgi muskaatpähkliga 

Siirup enne maitseainete lisamist
Tatrajahu sõelumine
Taigen peale külmikus seismist ja rullimist
Valmis piparkoogid














Kuna üldiselt on tava, et piparkookide juurde käib glasuur, siis ei saanud ilma selleta ka seekord. Aga selletõttu, et ma juba alustasin piparkooke ise, otsustasin ka glasuuri teha ise. 

Glasuur

1 suur toasoe munakollane
4 dl tuhksuhkrut
paar tilka sidrunimahla
paar tilka toiduvärvi (omal valikul)

Kui munakollane on toasoe, siis vala see läbi sõela kaussi ning seal vahusta mikseriga. Tasahaaval  lisa valmis vahule sõelutud suhkur. Viimasena lisa sidrunimahl. Glasuuri värvimiseks kasutage toiduvärve. 


Glasuur tuli maitselt väga hea, kuid veidike liiga "tahke" ning selletõttu oli glasuuri raske kookidele kanda.
Värvimiseks kasutasin 
Sugarflair` i õunarohelist toidupastat.
                                       



 
                                

Piparkoogid olid erilise ja uudse maitsega. Oli tunda tatramaitset ning vürtse. Mida krõbedamad, seda paremad. Minu pereliikmetele meeldisid koogid väga ning teadmine et need on tervislikud. Kuna need pole päris tavalised piparkoogid, siis võib neid kookide või küpsistena kasutada ka muul aastaajal.
Piparkookide originaalretsept: http://retseptid.err.ee/Magustoidud/c801a438-f319-408a-b4ba-f87199e6e65c
Glasuuri retsept:  http://www.ajakirimari.ee/Kuidas_teha_glasuuri_ja_voopa_522.htm

neljapäev, 8. detsember 2016

Tervislikud müslibatoonid kuivatatud marjade ja seemnetega

Seekord valmistasin koduseid müslibatoone. Retsept on tavaline kaeraküpsiste oma, kuid mõnusaks maitseks lisasin rosinad, kuivatatud marju, päevalilleseemneid ja kookoshelbeid. 



Kodused müslibatoonid kuivatatud marjade ja seemnetega


  • 250 g jämedaid täistera kaerahelbeid
  • 100 g päevalilleseemneid
  • 100 g kuivatatud marju ja rosinaid
  • 50 g kookoshelbeid
  • 4 1/2 sl mett
  • 100 g võid
  • 2 muna

Sega kokku  kaera-ja kookoshelbed, seemned ning marjad. Lisa maitse järgi mett. Vala juurde sulatatud või ja seejärel lisa munad. Sega koostisained ning laota taigen eelnevalt küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Küpseta 180-kraadises ahjus umbes 20 min (kuni taigen muutub pealt krõbedaks). Peale küpsetamist lõika endale sobiva suurusega batoonid.





Koostisained




Müslibatooni segu







































Müslibatoonid tulid väga head ning mis kõige tähtsam, tervislikud. Oli tunda mee maitset ja kookose lõhna. Väga krõbe ja mõnus. Marjad ning seemned andsid müslibatoonidele hea magushapu maitse ning lisasid värvi. Tervislikud  müslibatoonid on üks hea võimalus asendada kommi või pirukat.